Stanisław ZiemiańskiCorresponding author

Vittorio Possenti. Filosofia e rivelazione, Un contributo al dibattito su ragione e fede [Filozofia a objawienie. Przyczynek do debaty na temat rozumu i wiary]

Article
8 - 2003, pages 294-297
Date of online publication: 22 September 2016
Date of publication: 30 November 2003

Abstract

Książka nawiązuje do encykliki Papieża Jana Pawła II Fides et ratio. W czterech rozdziałach są w niej omawiane takie pojecia, jak: filozofia, objawienie, prawda, wiara, rozum, metafizyka, mądrość. Possenti wyraża nadzieję, że nie tylko objawienie jest katolickie, tzn. powszechne, ale także rozum. Dzięki temu jest możliwe pogodzenie wiary i rozumu. Książka jest pisana przystępnym, spokojnym, nieagresywnym językiem, zrozumiała także dla czytelników mniej obeznanych z filozofią. Jeśli nie odpowiada na wszystkie pytania i nie rozwiązuje wszystkich trudności, to przynajmniej pokazuje, gdzie kryją się niebezpieczeństwa i zachęca do szukania bezpieczniejszej drogi, jaką jest filozofia realistyczna z klasyczny definicją prawdy.

Cite this article

Ziemiański, Stanisław. “Vittorio Possenti. Filosofia e revelazione. Un contributo al. Dibattito su ragione e fede.” Forum Philosophicum 8 (2004): 294–7. doi:10.35765/forphil.2003.0801.22.