- Home »
- Issues »
- 6 – 2001 »
- Book Reviews »
Heinrich Watzka. Sagen und Zeigen. Die Verschränkung von Metaphysik und Sprachkritik beim frühen und späten Wittgenstein [Mówienie i pokazywanie. Splot metafizyki i krytyki języka u wczesnego i późnego Wittgensteina]
Abstract
W liście do B. Russella z 19 VIII 1919 r. L. Wittgenstein pisze: „Zasadniczy sprawy jest teoria o tym, co można wypowiedzieć w zdaniach - to znaczy za pomocy języka - (i, co na to samo wychodzi, pomyśleć), a czego nie można wyrazić w zdaniach lecz tylko pokazać. Jest to, moim zdaniem, główny problem filozofii." Tym właśnie problemem zajmuje się w swojej pracy H. Watzka, wykładowcy historii filozofii w Wyższej Szkole Filozoficzno-Teologicznej Sankt Georgen we Frankfurcie nad Menem. Omawiana książka jest skróconą wersją rozprawy doktorskiej: Logik und Metaphysik. Zur Statusbestimmung der Philosophie bei Wittgensein, obronionej przez Autora w 1997 roku w Uniwersytecie Humboldta w Berlinie.
Cite this article
Bremer, Józef. "Heinrich Watzka. Sagen und Zeigen. Die Verschränkung von Metaphysik und Sprachkritik beim frühen und späten Wittgenstein [Mówienie i pokazywanie. Splot metafizyki i krytyki języka u wczesnego i późnego Wittgensteina]." Forum Philosophicum 6 (2001): 266–9. doi:10.35765/forphil.2001.0601.24.