Wojciech SłomskiCorresponding authorORCID id

Władimir Władimirowicz Kokluchin. Istorija obščestvennych dviženij i političeskich partij [Historia ruchów społecznych i partii politycznych]

[Władimir Władimirowicz Kokluchin: The History of Social Movements and Political Parties]

Article
9 - 2004, pages 299-301
Date of online publication: 29 August 2016
Date of publication: 30 November 2004

Abstract

Książka wybitnego znawcy problematyki filozofii, socjologii i politologii profesora i akademika Włodzimierza Kokluchina zwraca uwagę przede wszystkim czymś, co określić można mianem „pozaczasowości", a co polega na tym, że mimo swego uwikłania w konkretną rzeczywistość początku XXI wieku ogarnia ona prawidłowości rządzące polityką w procesie jej przemian w czasie. Odniesienia do konkretnych sytuacji maja tu na ogół charakter egzemplifikacji i służy głównie ukonkretnieniu rozważań dotyczących problemów poza tą konkretność wykraczających. Owa „pozaczasowość" odnosi się zresztą w równym stopniu do przeszłości, jak i do przyszłości, w równym bowiem stopniu Autorowi udaje się ująć politykę jako proces wyrastający z przeszłości, jak i jako proces, który rozwijając się kształtował będzie rzeczywistość społeczną bliższej i dalszej przyszłości. Traktując politykę w ten właśnie sposób Włodzimierz Kokluchin nie traci z pola widzenia faktu, iż sama ta polityka jest czymś, co wciąż wymaga dookreślania i poznawania - jest tworem kształtowanym między innymi poprzez refleksję nad nią.

Cite this article

Słomski, Wojciech. “Władimir Władimirowicz Kokluchin. Istorija obščestvennych dviženij i političeskich partij.” Forum Philosophicum 9 (2004): 299–301. doi:10.35765/forphil.2004.0901.27.